EN  DE  RU  LV  LATVIJAS CUKURVISTIŅA


 

STANDARTS - LATVIJAS CUKURVISTIŅA

Stājies spēkā: 10.11.2018


Izcelsme: Latvija, tautas nosaukums Cukurvistiņa

Audzēšanas mērķis: Dekoratīvs putns, izturīgs vietējos apstākļos, pieticīgs, ar izteiktu mātes instinktu.

Izskats: Neliels, ļoti kustīgs, lepna izskata putns ar viegli paceltu, īsu ķermeni, izslietām krūtīm, stāvus novietotu asti ar divām garākām sirpjveidīgi izliektām spalvām astes vidū.

lasīt tālāk ↓

 KRŪPIŅŠ


 

STANDARTS - KRŪPIŅŠ

Stājies spēkā: 10.11.2018


Izcelsme: Latvija, tautas nosaukums Krūpiņš.

Audzēšanas mērķis: Nacionālās selekcijas dekoratīvs putns.

Izskats: Neliels, lepna izskata putns ar viegli paceltu, īsu ķermeni, izslietām krūtīm, uz kājām apspalvojums.

lasīt tālāk ↓

 Aizvadīta Latvijā pirmā cukurvistiņu izstāde


Rubenē aizvadīta Latvijā pirmā mājputnu un cukurvistiņu izstāde

 

2019. gada 23. un 24. novembrī Rubenes sporta namā norisinājās Latvijā pirmā mājputnu un cukurvistiņu izstāde, ko papildināja arī vairāk nekā 20 šķirņu truši. Izstādi apmeklēja vairāk nekā 1000 apmeklētāju – pirmajā dienā pulcējās putnu un trušu audzētāji, savukārt otrajā dienā izstādi lielākoties apmeklēja ģimenes ar bērniem.

 

Izstādi organizēja Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrība “Trusis un citi”, ko izstādē pārstāvēja 14 tās biedru saimniecības.

 

Izstādes galvenais mērķis bija pirmo reizi izstādīt Latvijas cukurvistiņas un krūpiņus, ar kuru saglabāšanu nopietni nodarboties sākusi Z/S “Mežiņi” no Kocēnu novada Dikļu pagasta. Tāpat šī izstāde bija laba mācību stunda šķirnes putnkopībā, jo tās ietvaros norisinājās izglītojošs seminārs, un interesentiem bija iespēja dalīties zināšanās un pieredzē.

 

Kocēnu novads


 Īsteno cukurvistiņu saglābšanas programmu


Īsteno cukurvistiņu saglābšanas programmu

 

Pirms vairāk nekā pusotra gada entuziasti un vistu selekcionāri aicināja atsaukties lauku sētas, kurās mīt Latvijas senākā mājputnu šķirne – cukurvistiņas. Dažas arī atsaucās, un sākās šīs gandrīz izzudušās šķirnes saglabāšanas programma. To uzņēmās īstenot biedrība “Trusis un citi”, kurā atzīst, darbs nav viegls, taču nu jau sperts solis uz priekšu, lai ar līdz šim paveikto iepazīstinātu arī plašāku sabiedrību pirmajā Latvijas cukurvistiņu izstādē. Tur viesojās arī Vidzemes TV.

 

LTV Ziņu dienests


 Vistu selekcionāri atraduši pirmās Latvijas cukurvistiņas


LNT, NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

Cukurvistiņa ir sameklēta! Vistu selekcionāri un audzētāji pirms gada lūdza atsaukties lauku sētas, kur mīt pašmāju senākā un izturīgākā šķirne, kas mūsdienās gandrīz bija izzudusi. Arī pateicoties “900 sekundēm”, no vairākiem novadiem atsaucās cilvēki, kuri savās kūtīs atpazina cukurvistiņas.

 

Vistu audzētāja no Dikļu pagasta Ingūna Valdmane marta sākumā tikusi pie pirmajiem cukurvistiņu cāļiem, bet šobrīd to ir gandrīz 20.

Ingūna jau sen sapņoja kļūt par cukurvistiņu saimnieci, taču tas nebija viegli – šī senākā pašmāju šķirne pēdējo 80 gadu laikā tika sajaukta ar citām un patiešām bija gandrīz izzudusi. Pērn rudenī Ingūnai uzsmaidīja veiksme – no Alūksnes novada bija pieteikušies cilvēki, kuri bija gatavi atdot desmit cukurvistiņas.

 

“Absolūti vienādas vistiņas un gailīši, kur savstarpēji dzīvojuši noslēgtā vidē 30 gadus tajā saimniecībā, tur citas pundurvistiņas nav jaukušās klāt, līdz ar to veidojās ļoti tīrā šī līnija. To mēs redzam arī cāļos,” saka cukurvistiņu audzētāja.

 

fotogrāfijas un video


 Tiek meklētas Latvijas cukurvistiņas – lai glābtu seno šķirni, ir svarīgi atrast un pavairot to populāciju


Tiek meklēta cukurvistiņa! Vistu selekcionāri aicina atsaukties lauku sētas, kur mīt pašmāju senākā un izturīgākā šķirne. Vēl pirms 200 gadiem tieši šīs vistiņu šķirne bija vērtīga dāvana un labklājības mērs, bet tagad cukurvistiņas praktiski ir izzudušas. Šobrīd noris meklēšanas darbi visā Latvijā. Ir apzināti entuziasti, kā arī putnkopji ar pieredzi, kas gatavi uzņemties šķirnes pavairošanas darbu.

Lūdzam informāciju un fotogrāfijas sūtīt uz e-pastu: info@trusis.lv

Cukurvistiņu fotogrāfijas & video

lasīt tālāk ↓

 Aicinām atsaukties lauku sētas, kur mīt senā pašmāju šķirne – Latvijas cukurvistiņa


Lai saglabātu vienu no senākajām Latvijas mazo mājputnu šķirnēm – Latvijas pundurvistiņu jeb cukurvistiņu – Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” speciālisti kopā ar brīvprātīgajiem aktīvistiem meklē saimniecības, kur būtu saglabājušies šie mājputni. Lūdzam informāciju un fotogrāfijas sūtīt uz e-pastu: info@trusis.lv

lasīt tālāk ↓