EN  DE  RU  LV 
















Tiek meklētas Latvijas cukurvistiņas – lai glābtu seno šķirni, ir svarīgi atrast un pavairot to populāciju



Tiek meklēta cukurvistiņa! Vistu selekcionāri aicina atsaukties lauku sētas, kur mīt pašmāju senākā un izturīgākā šķirne. Vēl pirms 200 gadiem tieši šīs vistiņu šķirne bija vērtīga dāvana un labklājības mērs, bet tagad cukurvistiņas praktiski ir izzudušas. Šobrīd noris meklēšanas darbi visā Latvijā. Ir apzināti entuziasti, kā arī putnkopji ar pieredzi, kas gatavi uzņemties šķirnes pavairošanas darbu.

Lūdzam informāciju un fotogrāfijas sūtīt uz e-pastu: info@trusis.lv

Cukurvistiņu fotogrāfijas & video

 

Par garo ceļu kā Jurijs Dmitrijevs ir ticis pie savām 11 cukurvistiņām, varētu uzrakstīt sižetu kādai filmai. Tas būtu stāsts par mērķtiecību darbā un uzticības savam mērķim. Veselus 4 gadus vienīgais Latvijā dekoratīvo vistu selekcionārs Dmitrijevs meklējis pa visu valsti kaut vienu cukurvistiņu.

 

“Es izskatīju visus žurnālu un avīžu sludinājumus, sākot ar 1991. gadu, kur būtu kāda informācija par mājputnu un olu pārdošanu. Pārbaudīju visus telefonus un adreses, kas tika minēti, bet viss tas bija bez rezultātiem,” stāsta dekoratīvo vistu selekcionārs Jurijs Dmitrijevs.

 

Cukurvistiņu meklējumos tika apciemoti gandrīz visi Latvijas nostūri. Un tikai pēc četriem gadiem selekcionāram Jurijam Dmitrijevam uzsmaidīja veiksme. Pateicoties tiem pašiem vecajiem sludinājumiem, pirms gada Limbažu novadā tika sameklētas pirmās īstās cukurvistiņas.

 

Gada laikā selekcionārs ir sameklējis 11 šīs šķirnes pārstāvjus vēl Jēkabpils un Talsu pusē. Tagad cer uz citu cilvēku atsaucību: varbūt kādam lauku sētā vēl mīt cukurvistiņas.

 

“Visas gan Eiropas, gan pasaules valstis šobrīd saglabā savas nacionālās vistu šķirnes. Tā ir goda lieta, jo šīs šķirnes ir nacionālais genofonds. Tāpēc lai atjaunotu šo mūsu seno un vērtīgo šķirni, ļoti gribētos sameklēt īstās Latvijas cukurvistiņas. Turklāt tām ir izcila veselība,” norāda vistu selekcionārs.

 

Šo vistu izskatā var būt nianses: ar neapspalvotām kājām – sauktas vienkārši par Latvijas cukurvistiņām, kā arī spalvkāju cukurvistiņas – sauktas arī par krūpiņiem. Tieši spalvkāju mazvistiņas ir pati senākā un izplatītākā cukurvistiņu forma no 16. gadsimta. Abu veidu gailīšiem, man rokās tagad ir vistiņa, ir lapveida sekste un ļoti cēla gaita.

 

Lai glābtu seno cukurvistiņu šķirni, svarīgi atrast un pavairot vairākas izolētas populācijas, jeb grupas, tas ļautu nodrošināt šķirnes ģenētisko daudzveidību, tieši tādēļ mums ir nepieciešams visas sabiedrības atbalsts.

 

“Esam maza zeme, tāpēc jātur cieņā, godā tas, kas mums ir dots. Domājam risināt tālāk, lai varētu reģistrēt ģenētisko resursu ziņā kā mūsu vienīgo cukurvistiņu, jo citur Eiropā ir pundurvistiņas, bet pie mums cukurvistiņas, kurām ir citas pazīmes kā atšķirt no Rietumeiropas vistiņām,” norāda Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības ”Trusis un citi” vadītāja Ilga Mihmele.

 

Mazās vistiņas ierindotas dekoratīvo putnu grupā un ar to pavairošanu kā hobiju Latvijā nodarbojas vien neliels skaits putnkopju. Tāpēc entuziasti un selekcionāri cer uz cilvēku atsaucību. Ja jūsu lauku sētā mīt vistas šādā izskatā, sazinieties ar Sīkdzīvnieku audzētāju biedrību ”Trusis un citi”.

 

Cukurvistiņu fotogrāfijas & video

 

29. martā 13:21

Natālija Valdniece, 900 Sekundes



2018-03-29