EN  DE  RU  LV 
Trušu izstādē garauši sacenšas par čempiona titulu


Dobeles novadā aizvadīta gada lielākā trušu izstāde, kurā noskaidrotas labākās šķirnes kolekcijas. To audzēšana iegūstot aizvien lielāku popularitāti. Turpina Zemgales TV

 

Latvijā truškopībai ir sena vēsture, bet, lai iegūtu kvalitatīvākus un produktīvākus pēcnācējus, svarīga ir vaislas materiāla kvalitāte. Eiropas trušu šķirņu katalogā iekļautas 160 šķirņu. Divdesmit divu šķirņu truši savu krāšņumu izrādīja Latvijas Sīkdzīvnieku audzētāju biedrības (LSAB) gada lielākajā izstādē.

 

“Tas ir arī mūsu darba rezultāts – gan šķirnes, gan pārraudzības saimniecībām. Rāda, kādi gada laikā ir sasniegumi. Ir tādi atsevišķi rādītāji kā trusēnu saglabājamība, mātei pienīgums, un tas viss atsaucas tālāk uz jaunajiem trusēniem, kuri tiks tālāk kādā saimniecībā nopirkti,” stāsta LSAB ''Trusis un citi'' valdes priekšsēdētāja Ilga Mihmele.

 

Izstādē piedalās 190 truši, un apmēram tik liela esot arī vidējā trušu audzēšanas saimniecība Latvijā. Lielākoties tās ir hobija saimniecības vai papildu nozare biznesā.

 

“Viegli nav, un neteiksim, ka liela peļņa. Pārsvarā, cik saņem, tik arī atdod, nu kādreiz saka: kur koku cērt, tur skaidas lec. Un kaut kas jau mājās arī pašam paliek,” saka Mihmele.

 

Lai gan aizvien vairāk tiekot izkoptas jaunas šķirnes, latvieši esot konservatīvi trušu izvēlē. “Tas ir 'Kalifornietis' 'Lielā šinšila', nu, tādas ko cilvēki zina. Tad, kad ir kaut kas jauns, tad tā ar aizdomām – kas nu tur būs, kas nu tur izaugs, bet, kad jau iepazīst, tad ir labi. Tagad tiešām ir daudzas jaunas, labas šķirnes,” saka Kristīne Ziemele, trušu audzētāja no Kuldīgas novada.

 

Lai noteiktu labākās šķirnes kolekcijas, izstādē apskatāmie truši tika vērtēti pēc septiņiem kritērijiem. 97 punktus no iespējamajiem 100 ieguva Anita Gabranova no Dobeles novada ar 'Kastor rex' šķirnes trusi, kas saņēma arī izstādes čempiona titulu. “Viņš pēc eksterjera ir saņēmis lielākos punktus, un ar to viņš ir kļuvis par čempionu. Man labs vaislas materiāls veidojas, un arī es jau varu pierādīt, ka man vaislas materiāls – mammīte un tēvs – labi un es audzēju labus bērnus,” saka Gabranova.

 

Pasaulē trušu audzēšana vēršas plašumā, un interese par pūkainajiem skaistuļiem palielinoties arī Latvijā. Lauksaimniecības datu centrā pašreiz reģistrēti 33 568 truši.

LTV DIENAS ZIŅAS 2018-10-11